حیدر محمدی اولین معلم تعلیمات عشایری در طایفه مالکی از نگاه شیرمحمد نوربخش فرهنگی بازنشسته

0
384

توصیف شیرمحمد نوربخش از اولین معلم رسمی طایفه مالکی

مقاله زیر را جناب آقای شیرمحمد نوربخش فرهنگی بازنشسته، که سالیان درازی در آموزش و پرورش استان فعالیت داشته و منشا خدمات فراوان به قشر فرهنگیان عزیز بوده اند ارسال داشته اند .

ایشان ضمن مرور خاطرات بیش از 50 سال پیش خود با ذکر جزئیات، با بیانی ساده و شیوا ، مرحوم حیدر محمدی معلم دوران ابتدایی خود را توصیف نموده است. تکریم و قدردانی از معلم در سطر به سطر نوشته های ایشان موج می زند.

مضافا تاثیر گذاری این مرد بزرگ را در فرهنگ و زندگی جامعه آن روز مالکی در دو سه فراز به شکلی زیبا و دل نشین ترسیم کرده است . به همین دلیل حیفم آمد که آن را عیناً جهت استحضار عزیزانی که مطالب را دنبال می کنند، منتشر نکنم.

انشاالله که همه ما بتوانیم در عمر خود قدردان کسانی باشیم که به نحوی در پیشرفت ما و یا اطرافیان ما و جامعه ما سعی و تلاش داشته اند.

روایت است که حضرت علي (ع) فرموده اند: ( من علمني حرفا فقد صيرني عبدا ): هر كس كلمه اي به من بياموزد مرا بنده خود كرده است

جناب آقای نوربخش در قسمتی از این متن آورده است :

در نیمه دوم سال 1340 و در اولین شب پاییزی به لطف خداوند فرشته ای جهت با سواد کردن ایل مالکی توسط جناب آقای محمد بهمن بیگی مدیر کل آموزش عشایر به این منطقه اعزام شد.این فرشته نجات کسی نبود جز حیدر محمدی اهل وساکن روستای گاوکشک از توابع شهرستان کازرون ودانش آموخته دانشسرای عشایری.آن شب آقای حیدر محمدی به منزل کدخدای وقت مرحوم کا ماشااله رئیسی آمدند و مورد استقبال قرار گرفتند.فردای آن روز جلسه ای بین کدخدایان،ریش سفیدان و بزرگان طایفه تشکیل شد و در نهایت به این نتیجه رسیدند که از هر خانواده یک فرزند پسر یا دختر جهت با سواد شدن به مدرسه راه پیدا کند…..

لطفا ادامه مطلب بالا را در لینک زیراز فایل pdf دنبال فرمایید :

سپاسگزارم

بازدیدها: 155