شنبه, تیر 4, 1401

هدف از فعالیت ما

حتما برای دوستان گرامی که افتخار داشته ایم میزبان آن ها باشیم این سوال پیش آمده است که در این جا چه هدفی را دنبال می کنیم !
شاید “طایفه مالکی “برایتان واژه آشنایی نباشد . طایفه مالکی که در این جا از آن بحث می کنیم قومی هستند که از قدیم الایام و پس از مهاجرتی (که وقتی دگر به آن خواهیم پرداخت) در کرانه شمالی دریاچه پریشان و در مجاورت ضلع جنوبی رشته کوه زاگرس واقع در بیست کیلومتری شهرستان کازرون در استان فارس رحل اقامت افکنده و ماندگار شده اند.

طایفه مالکی چگونه زندگی می کردند

این مردم به رسم اجداد و اعقاب خود زندگی ایلیاتی داشته و کوچ رو بوده اند . بدین ترتیب که بهار و تابستان را در ییلاق و پاییز و زمستان را در قشلاق بسر می برده اند.ییلاق مردم مالکی در کوهستان کوه بیل واقع در بیست کیلومتری جنوب غربی شهر شیراز قرار دارد که از شرق به کوهمره سرخی و از شمال به خان زنیان و از غرب به دشت ارژن و از جنوب به کوه دیشک و طایفه جروق منتها شده است. در ییلاق که اصطلاحا “سرحد “گفته می شود این مردم از جنوب با طایفه جروق و و از جنوب غربی با طایفه کلانی و از شرق با طایفه آرندی و از شمال با روستای قدیمی و خان نشین پرشکفت همسایه هستند و گذشته ازارتباطات و تعامل خوبی که با هم دارند، با انجام برخی وصلت ها روابط ریشه داری را بنیان گذاشته اند.

قشلاق طایفه مالکی به شرحی که دربالا ذکر شد در شرق شهرستان کازرون و محصور در بین رشته کوه زاگرس و دریاچه پریشان قرار دارد .این طایفه در حال حاضر به ترتیب شامل چهار روستای :پریشان، هلک ،دهپاگاه ،و قلات نیلو می باشد که در قلمرو دهستان فامور از بخش بالاده واقع شده است. زبان مردم طایفه مالکی فارسی است و گویش آن ها به گویش مردم لر شهرستان نورآباد ممسنی بی شباهت نیست لکن در گذشت زمان و ضمن ارتباطات مداوم با شهرنشینان و از طرفی مهاجرت برخی اهالی به شهرهای کازرون و شیراز عمدتا گویش آن ها تحلیل رفته و به فارسی کتابی نزدیک شده است.البته هنوز هم مردم بومی و خصوصا کهنسالان با تسلط کامل به همان گویش نیاکان خود تکلّم می کنند.

در حال حاضر مردم مالکی چگونه زندگی می کنند

به مرور زمان و تمایل به رفاه بیشتر ،وضعیت زندگی مردم آن جا تغییر اساسی پیدا کرده و عمدتا دام داری و کوچ نشینی را رها کرده و به کشاورزی روی آورده اند. و از منابع خدادادی و مراتع و جنگل های زیبا و با برکت کوه بیل کمتر استفاده می کنند و بیشتر در اوایل بهار و استفاده از آب و هوای آن به کوهستان کو بیل می روند.

اساسی ترین مشکل مردم

در بن بست قرار گرفتن این خطّه اساسی ترین مانع پیشرفت این منطقه شده است.در واقع راه دسترسی مردم طایفه مالکی به شهرهای اطراف الزاما با پیمودن طول دریاچه باید همراه باشد . در سال های اخیر تلاش های خوبی از سوی مردم منطقه برای شکستن این بست و ایجاد راه ارتباطی از شمال روستای پریشان با حمایت برخی نماینده های شهرستان انجام گرفت و اقدامات اجرایی خوبی هم صورت پذیرفت اما با کارشکنی های یکی دیگر از همین نمایندگان و محدودیت های اعتباری این پروزه تاکنون ابترمانده است.

 از طرفی زمین های کشاورزی بسیار محدود و افزایش جمعیت و عدم برنامه ریزی و نظارت دولت و مصیبت بار تر از همه عدم نظم و انضباط مردم در وفق دادن دامداری  برخی اهالی و اکثریت مردم منطقه که کار کشاورزی دارند ، منطقه ای بسیار محروم را در این منطقه شکل داده است.

 ما چه هدفی را دنبال می کنیم

بنا داریم در حد بضاعت در بیان مشکلات این مردم محروم و صبور و بعلاوه برای حراست از محیط زیست آن دیار که عده ای ناجوانمردانه کمر به نابودی آن بسته اند صدا و تریبون کوچکی باشیم .در همین راستا اخیراَ به همت یکی از عزیزانم این صفحه راه اندازی شد، به این امید که بتوان نتیجه بهتری از آن گرفت .اینجا هم همانند وبلاگ “بر بلندای کوه بیل ” که چندین سال در آن قلم می زدم تصمیم دارم بیشتر در حال و هوای محیط زادگاهم بنویسم.

اما تفاوت آن با وبلاگ در این است که چنانچه خداوند توفیق عنایت فرماید تصمیم دارم در اینجا از مشارکت و توانایی ها و  افکار و ایده های دیگر دوستان هم ولایتی هم بهره بگیرم. تا فرصت چقدر باشد وتقدیر چگونه رقم بخورد !

(تشکر فراوان از حوصله ای که به خرج دادید )

با آرزوی سلامتی و توفیق و برکت خدادادی در زندگیتان

به خدای مهربان می سپارمتان

این صفحه انشاالله مجددا تکمیل و بروز رسانی خواهد شد…

دوستان گرامی علاوه بر موقعیت دیدگاهها ، می توانند نظرات خود را به آدرس  پست الکترونیک زیر ارسال بفرمایند

parishan.mahdi@gmail.com

بازدیدها: 46